Pozemní hokej

Sezóna 2022/2023 začíná
Zakladatelé předávají po 22 letech dál jako štafetu stabilního klubu PRESIDENT novému vedení
Den dětí s pozemním hokejem v Praze 15
Den dětí s pozemním hokejem v Praze 12
Výstroj
Stručná pravidla pozemního hokeje

Zajímavé odkazy

Historie pozemního hokeje

Původ pozemního hokeje a míčových her s holí všeobecně sahá až hluboko do doby 2000 let před naším letopočtem. Název Pozemní hokej se u nás vžil až vzestupem obliby hokeje ledního. Za hokej se prapůvodně považoval (a ve většině zemí stále považuje) právě hokej pozemní.

Názor na vznik samotné hry se liší zdroj od zdroje. V běžně dostupných textech se můžeme dočíst, že hokej (tedy pozemní hokej) je původně hrou pastevců, kteří si krátili dlouhé chvíle při práci tím, že hráli hru se svými pasteveckými holemi. Hra nesla jméno Shinty, ale díky typickým zahnutým holím (hákům) brzy zdomácněl pojem Hokej. Jiné zdroje zase odkazují na četné památky z dob Persie, které nesou výjevy společenské hry, která je očividně pozemnímu hokeji velmi podobná.

U nás se pozemní hokej hraje více než 100 let a v roce 1924 vzniká Národní hokejová federace u jejíhož vzniku stojí i tehdejší Československo.

Hřiště a haly